تبلیغات
History of Iran - تفاوت تخت جمشید با کولوسیوم و تفاوت ایران و اروپا
در حدود 1950 سال پیش،روم به اورشلیم حمله کرد،آن شهر را ویران کرد و مردمانش را به بردگی گرفت. حدود 45 تا 60 هزار نفر از این بردگان، برای ساختن کولوسیوم به کار گرفته شدند. بخش بزرگی از این بردگان در حین کشته شدند. مراسم افتتاحیه کولوسیوم با کشتار 9 هزار حیوان غیر اهلی برگزار شد.  درکولوسیوم زنان و مردان از هم جدا بودند. جایگاه زنان در طبقه ی پنجم بود، که دید بسیار بدی به میدان داشت. جایگاه مخصوص زنان در کولوسیوم بسیار ناامن و خطرناک بود، چرا که سکوهای آنها با طناب هایی نگه داشته میشد که هر از چندی پاره میشدند و زنان از ارتفاع 50 متری به پایین سثوطی مرگبار میکردند. اما جایگاه مردان بسیار امن بود. آنها بر روی سکوهای سنگی می نشستند. کولوسیوم محل برگزاری جشنهای امپراتور و مردم رم بود. در طی این جشنها، که هربار 100 روز به درازا میکشید، حیوانات درنده را به جان بردگان و گلادیوتورها میانداختند و یا گلادیوتورها، که برده بودند و امید به زندگی آنها به سختی به 22 سالگی میرسید، را مجبور به کشتن یکدیگر میکردند. امپراتور و مردم رم نیز شاهد این کشتار بودند و از آن لذت میبردند. در طی هر دوره از این جشنها حدود 5هزار برده و گلادیوتور به قتل میرسیدند. در روزهایی که جشن برقرار نبود، محکومان به مرگ را جلوی حیوانات درنده می انداختند تا زنده زنده خورده شوند. امپراتور و مردم رم نیز شاهد زنده زنده خورده شدن این آدمیان تیره بخت بودند. در کل، بیش از یک میلیون نفر، از جمله 500 تا 700 هزار گلادیوتور، در صحن کلوسیوم به طرز وحشیانه ای  کشته شدند.این میدان 4هزار متر مربعی، بزرگترین قتلگاه تاریخ بشریت بوده است.
امروزه کولوسیوم، محبوب ترین بنای ایتالیا، نماد شهر روم و تمدن رومی است همه ی رومیان، ایتالیایی هاو حتی اروپایی ها به این تمدن افتخار میکنند.
در سال 2007، در طی یک نظر سنجیبا شرکت بیش از یکصد میلیون نفر، کولوسیوم جزو 7 اثر برتر و محبوب جهان برگزیده شد. در سال 2011 مبلغ 25 میلیون یورو، تنها برای تمیز کردن دیوارهای کولوسیئم چند کار بسیار جزیی دیگر در درون آن هزینه شد. یک ضرب المثل قدیمی ایتالیایی میگوید: تا زمانی که کولوسیوم استوار است، رم نیز استوار است.
حدئد 600 سال پیش از ساخته شدن کولوسیوم، و تنها چند سال پس از آزادی بردگان یهودی در بابل به دست کوروش و بازگشت آنان به اورشلیم، ایرانیان تخت جمشید را ساختند. اثری پر شکوه با زیربنای 175 هزار متر - 8 برابر زیربنای کولوسیوم. بر اساس سندهای غیرقابل انکار -خشت های پخته شدهی  آن زمان - در ساختن تخت جمشید هیچ برده ای به کار گرفته نشده است.
کارگران، مهندسان و هنرمندان ایرانی در بهترین شرایط کاری ممکن این اثر بزرگ بشری را آفریدند.
پادشاهان ایرانی در تخت جمشید جشنهای ایرانی مانند نوروز و مهرگان، که ریشه در آشتی، مهر، طبیعت و زندگی انسانی دارد، را برپا میداشتند. همه نگاره های هک شده بر دیوارها و سنگهای تخته جمشید نشانگر جشنها، فرهنگ و میتولوژی زیبای ایرانیست.
نخت جمشید مرکز بزرگترین قدرت جهان در آن روزگار بوده است. اما برخورد بعضی از ما ایرانیان،به ویژه عده ای از تندروها و چپگرایان افراطی و برخی مدعیان روشنفکری، با این اثر بزرگ هنری  جهان بسیار غیردوستانه و نابخرادانه بوده است. در تخت جمشید 32 هزار تابلت گلی بدست اومده که درس شرح وقایع روزانه را در مراحل ساخت این بنای باشکوه با تمام جزییات بیان میکند مثلا اینکه کارگران مهندسان هرکدام به نوع تخصصی که دارند چه میزان حقوق دریافت میکنند.
ملتی لایق هستیم، باور کنید هیچ ملتی در دنیا این گونه کمر به تخریب هویت و ملیت و تاریخ خود نبسته که ما بسته ایم. در انگلستان سرمه دون سیصد ساله پیدا میشه رسانه هاشون گوش دنیا رو کر میکنند و ما تپه ها و محوطه های 7 هزار ساله که مدنیت دنیا درش متولد شده رو با لودر تخریب میکنیم.


تاریخ : یکشنبه 23 اسفند 1394 | 11:34 ب.ظ | نویسنده : Chista . | نظرات

  • paper | پاپو مارکت | بک لینک